fbpx

Hello!..  Sosyal medyadan bizi takip edebilirsiniz

s

Bir Pera Masalı – İstanbul’u özleyenler için

pera

Bir Pera Masalı – İstanbul’u özleyenler için

Pera semtind 25 binaya ait 25 hikaye, okuyucunun beğenisine sunuldu. Kitapta, mekanlarla ilişkili ünlü isimlerin yanı sıra Arnavut kaldırımlarında yürümüş sıradan insanlar da yer alıyor.

İstanbul’un ünü sınırları aşan semti Pera’daki 25 binaya ait 25 hikaye tek kitapta toplandı. “Bir Peri Masalı” adlı kitapta Taksim Cumhuriyet Anıtı’ndan Ağa Camisi’ne, Said Naum Paşa Konağı’ndan Çiçek Pasajı’na, Londra Oteli’nden Narmanlı Han’a ve İngiliz Karakolu’ndan Hamursuz Ekmek Fırını’na kadar bir zamanlar Grand Rue de Pera ve Cadde-i Kebir olarak anılan İstiklal Caddesi üzerindeki mekânlara ait hikâyeler yer alıyor.

SIRADAN KAHRAMANLAR
Kitabın ön sözünde, bir şehrin hafızasının en iyi taşıyıcılarının mekânlar olduğu belirtilmiş. Böylece önünden çekip gittiğimiz binaların, yapıların kültürel hafızamızdaki önemine dair bir hatırlatma yapılmış. Destek Yayınları tarafından yayımlanan kitap “Bir Pera Masalı” ismi ile okuyucunun beğenisine sunuldu. Bir Pera Masalı’nın sayfalarında okuyucu, mekanlarla ilişkili ünlü isimlerin yanı sıra, geçmişte Pera’nın Arnavut kaldırımlarında yürümüş sıradan insanlarla da karşılaşıyor.
 Taksim Cumhuriyet Anıtı’nın açılış gününde meydanda, ilk kadın heykeltıraşımız Sabiha Ziya ile aynı kalabalıkta bulunan kahveci Kirkor.
 Babası “8 günlük ömrün varsa 9 gün çalışacaksın” dediği için 100 yaşını geçmiş olmasına rağmen hamallığa devam eden Şerif Ağa.
 Ağa Camisi Vakfı’nın 86 yaşındaki mütevellisi Ahmet Kemalettin Bey.
 Melek Sineması’nda yer gösterici olarak çalışan Araksi Çetinyan.
 Lokumcu Hacı Bekir’in kalfası İsmail.
 Zoğrafyon Rum Lisesi’nden uzaklaştırılan Bayan Efthalia.
 Tokatlıyan Oteli’nin eski uşağı yeni sahibi Nazi hayranı Medovitch.
 1870 büyük Beyoğlu yangınını Galatasaray Lisesi’nin önünden çaresizce izlemek durumunda kalan London Standart gazetesi muhabiri.
 Hamursuz Ekmek Fırını’na mayasız ekmek için un taşıyan Yosef ve Pera’yı 30 yıl kendini hapsettiği evinin penceresinden izleyen Naum Duhani.

 

Kaynak: https://www.sabah.com.tr/kultur-sanat/2020/05/20/bir-pera-masali

Geçmiş Anılara Tanıklık;

Kitapta 125’inci yaşını kutlayan efsane Rebul‘un, bir dönem dillere pelesenk olan “Her şey güzeldir” sloganının mekânı Lebon’un, profiterolleri ile efsaneleşen İnci Pastanesi’nin, Bolşevik İhtilali’nin İstanbul’daki izi Rejans’ın geçmiş anlarına tanıklık etmek de mümkün.