fbpx

Hello!..  Sosyal medyadan bizi takip edebilirsiniz

s

Sosyal Medyada Reklam Türleri Nelerdir?

Sosyal Medyada Reklam Türleri Nelerdir?

Sosyal medya reklam türleri, reklamların başarı oranını artırmaya yönelik 3 kategoride karşımıza çıkan ve amacına göre reklamların performansını en yüksekte tutmayı hedefleyen reklam verme modelleridir.

Sosyal medya reklam türleri bilinirlik, değerlendirme ve dönüşüm olarak Facebook tarafından, reklam amacımıza karar verebilmemiz için kategorize edilmiştir. Burada Facebook’un sunduğu kategorilerin altında yer alan başlıklar ile reklam verme amacımıza yönelik modeli kolayca belirleyebiliriz.

Aşağıda yer alan ekran görüntüsünde bu 3 kategori ve altında yer alan sosyal medya reklam türlerini görüyoruz. 

Bilinirlik Reklamları Nedir?

Bilinirlik reklamları adından anlaşılacağı üzere marka bilinirliğinizi arttırmaya yönelik sosyal medya reklam türleridir. Eğer bir marka oluşturmuş ve olabildiğince çok kişiye erişmesini ve gösterilmesini istiyorsanız bu reklamlar sizin için uygundur.

Çünkü Facebook reklamları ve algoritması bu reklam türünü seçtiğiniz takdirde reklamınızı, reklamınızla ilgilenme ve aklında kalma ihtimali en yüksek kullanıcılara gösterir ve istatistik olarak reklamınızın marka bilinirliği ve akılda kalma oranıyla ilgili tahmini bir veri sunar.

Tabi ki bu verileri, bu reklam yöntemiyle ilgili geliştirdikleri algoritma sayesinde sunabiliyorlar. Fakat bahsettiğimiz gibi %100 net veriler değil elde edebildikleri tahmini verilerdir.

Erişim reklamları, reklamınızı olabildiğince çok kişiye göstermeye yönelik, marka bilinirliği reklamları ise, reklamınızla ilgilenebilecek kişilere reklamınızı rahatsız etmeyecek şekilde çok defa göstermeye yönelik reklam modelleridir.

Değerlendirme reklamları nedir?

Değerlendirme reklamları, yine adından anlaşılacağı üzere reklamı gören kişilerin reklamınızı, markanızı, web sitenizi, uygulamanızı, videonuzu veya hizmetinizi değerlendirmesine ve incelenmesine yönelik sosyal medya reklam türleridir.

Değerlendirme reklamları reklamı gören kişiye eylem çağrılarıyla, yani reklamdan yönlendirmek üzere koyduğunuz butonlar ile web sitenize yönlendirebilirsiniz. Bu sayede site trafiğiniz artacak ve insanların sunmuş olduğunuz içeriği detaylıca incelemesini sağlayacaksınız.

Örneğin etkileşim reklamları ile profiliniz ile ilgilenme ihtimali yüksek kişilere gösterip beğeni, takip veya yorum almayı sağlayabilirsiniz. Ya da potansiyel müşteri reklamları ile verdiğiniz hizmetin veya ev, araba gibi yüksek değerli projeler için reklamınızla ilgilenen kişilerin form doldurarak size iletişim bilgilerini göndermesini sağlayabilirsiniz. Eğer bir video reklamınız varsa bunun için en doğru seçenek kesinlikle video görüntülenmesi olmalıdır. Çünkü videonuzu izleyen kişilere daha sonrasında remarketing yapabilir ürününüzü veya hizmetiniz için dönüşüm reklamları oluşturarak daha net bir hedef kitleyle daha az maliyete daha çok dönüşüm elde edebilirsiniz.

Dönüşüm Reklamları Nedir?

Dönüşüm reklamları genellikle, daha önce oluşturduğunuz bilinirlik ve değerlendirme reklamlarından topladığınız data ile daha net ve potansiyeli daha yüksek kişilere reklam verme amacıyla kullanılan sosyal medya reklam türleridir.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi video görüntülenmesi gibi bir reklam ile videonuzu sonuna kadar izlemiş birine dönüşüm reklamı göstermeniz bütçeniz açısından oldukça etkilidir. Çünkü videonuzu sonuna kadar izlemiş birinin ürününüzle veya hizmetinizle ilgilenme ihtimali çok daha yüksektir.

Veya web sitenize tıklamış ve ürün sayfasında uzun vakit geçirmiş olan, hatta sepete atmış birinin ürününüzü alma potansiyeli çok daha yüksektir. Dolayısıyla bu da reklamın performansı açısından çok daha iyi sonuç verir. Ayrıca analiz için de çok net bir veri verir ve büyümek için geliştireceğiniz stratejiler için size çok yardımcı olur.

Yukarıda gördüğünüz bütün reklam türlerinin, Facebook tarafından oluşturulmuş algoritma sayesinde amacınıza yönelik eylemde bulunması en yüksek kişilere gösterilerek reklam performansınızı en üst seviyede tutmaya yönelik olduğunu unutmayın.

Sosyal Medya Reklam Alanları Nelerdir?

Sosyal medya reklam alanları, oluşturduğunuz reklam görseli ve içeriğinin gösterildiği, reklam verme amacı ve içeriğine göre değişiklik gösteren alanlardır.

Yukarıda gördüğünüz ekran görüntüsünde 2020 Nisan ayında görebildiğimiz en güncel reklam alanlarıdır. Çünkü Instagram ve Facebook sürekli kendini yenileyerek yeni alanlar yaratıyor ve kullanıcıların çoğunlukla aktif olduğu her yerde bir reklam alanı mutlaka oluşturuyor.

Bir markanız veya işletmeniz varsa reklamsız yol almak çok doğru olmayacaktır. Sosyal medya yönetimi ve sosyal medya reklamları ile reklamsız ulaşabileceğiniz sonuca çok daha kısa sürede ulaşmanızı sağlar.

Profesyonel sosyal medya yönetimi ve sosyal medya reklamları için aşağıdaki formu doldurarak teklif alabilirsiniz.

Unutmayın, Sosyal Medya Yönetimi artık ihtiyaç değil, gerekliliktir.

Detaylı bilgi almak ve teklif için
hemen formu doldurun