fbpx

Hello!..  Sosyal medyadan bizi takip edebilirsiniz

s

Sosyal medyada takipçi satın alınmalı mı?

Sosyal medyada takipçi satın alınmalı mı?

Günümüzde sosyal medya kullanımındaki artış ve buna bağlı olarak sosyal medya gücünün hepimiz farkındayız. Bütün günlük ve özel işlerimizi artık sosyal medya üzerinden yapmaya başladık.

Diyet yemek tariflerinden girişimcilik ipuçlarına, kıyafet alışverişinden online konserlere kadar geniş bir alanda bütün hedef kitlelere hitap eden sosyal medya, haliyle günümüzdeki en popüler şey haline geldi. Vaktimizin büyük bir çoğunluğunu burada geçiriyor gelişmelerden haberdar olabilmek hiçbir şeyi kaçırmamak için adeta pusuda bekliyoruz. Durum bu olunca sosyal medya gücünün farkında olan markalar da kendilerini burada, insanların yoğun olduğu yerde göstermeye başladılar. Çok da iyi yaptılar. 

Çünkü bütün markaların ve işletmelerin ve bloggerların ve E-ticaret sitelerinin ve hatta doktorların bile aradığı hedef kitleye ulaşmak burada çok kolay. Hem organik aramalar hem sponsorlu içeriklerle belli bir hedef kitleye ulaşmanın en kolay yolu sosyal medya. Samimi ve dolayısıyla güvenilir. 

Güvenilir, güvenilir olmasına da nasıl? 

İşte bu noktada çoğu profilin, normal bir kullanıcıdan tutun büyük markaların işletme hesaplarına kadar aklında sorular silsilesi başlıyor. Çoğu kullanıcı potansiyel müşterilerinin veya takipçilerinin güveninin, takipçi sayısının yüksekliğiyle artacağına inanıyor. Dolayısıyla akla gelen ilk sorular “Takipçiyi nasıl artırabilirim? Takipçi satın almalı mıyım? Organik takipçi nasıl artırılır?” oluyor.

Bu soruların cevapları değişebilir. Tamamen beklentinize bağlı! Sektöre göre değişiklik gösterse de kimi markalar tamamen prestij amaçlı sosyal medyada yer alırken kimi markalar ürün satıyor veya verdikleri hizmet için potansiyel müşterilerini arıyor. Şimdi gelelim sahte takipçi satın almaya. 

Sahte takipçi satın almak doğru değildir. Çünkü vereceğiniz sponsorlu reklamlara kadar uzanan bir dezavantajı vardır. Ürün veya hizmetinizle ilgilenen hedef kitleyi doğru yakalayamazsınız. Remarketing veya kitlenize benzer kişiler bulmak için yaptığınız reklam çalışmaları boşa gider. Dolayısıyla reklam bütçenizin bir kısmı çöpe gider. Üstüne bir de sahte takipçi satın almaya verdiğiniz parayı da eklerseniz ettiğiniz zararı hesap edebilirsiniz. 

Sahte takipçi satın almak tamamen rakamlardan ibarettir. Ama elde edebildiğiniz müşteri rakamları değil, içi boş bir görsellikten bahsediyoruz. Sahte takipçileriniz size ürün sattırmaz, etkileşim getirmez, para kazandırmaz. Sadece dururlar. Hatta yarısı durmaz bile takipten çıkarlar. Sonra siz tekrar takipçi satın almak, sürekli desteklemek zorunda kalırsınız. Takipçi satın almayla bitmez, beğeni ve takipçi oranınız düşükse sahte olduğu hem kullanıcılar hem de Instagram algoritması tarafından anlaşılır. Bu sefer de her post için ayrı beğeni satın almak zorunda kalırsınız. Yani anlayacağınız işin içinden uzun bir süre çıkamazsınız. 

Hesabınızdaki takipçi sayısını arttırmanın birçok yolu vardır. Beklentinize bağlı olarak kullanabileceğiniz bu yollar hesabınızın kaderini ve kalitesini belirleyebilir. Mesela uzun bir süredir kullanılan çekiliş ve benzeri içerikler yine kısa süreli etkileşim yoğunluğunu size verebilir. Ama önemli olan sizin büyümenizi sağlayacak, satışlarınızı arttıracak sizin içeriklerinizle ilgilenebilecek kişileri hesabınıza çekebilmektir. Ve bu yolların en kötüsü takipçi satın almaktır.

Takipçi satın alma işlemi uzun bir süre popülerdi. Instagram algoritması tarafından ve hedef kitle açısından çok sakıncalı olmasına rağmen maalesef çoğu kullanıcıda yüksek takipçili hesapların güvenilir izlenimi bıraktığını da söyleyebiliriz. Takipçi, post ve beğeni sayısının artışıyla profilinizi ziyaret eden kişilerde profilinizin daha güvenli olduğu izlenimi bırakıyor. Tabi ki takipçi sayısını organik yollarla arttırmak her zaman en güvenli yoldur. Ama ne yazık ki zaman kaybet istemeyen markalar ve profiller bu yola başvuruyor. 

Ama şimdilerde Instagram algoritmasının sıkı denetimi sayesinde sahte profiller ve sahte takipçiler siliniyor. Organik olmadığı anlaşılan hesapların işlemleri engelleniyor. İstisnalar olsa da eğer işlemleriniz algoritmaya takıldıysa hesabınız tehlikede olabilir. İnstagramın bu denetimi sayesinde kullanıcılar da bu konuda daha bilinçli yaklaşmaya başladı. Bir kişi birkaç postu inceledikten sonra takipçi ve beğeninin sahte olduğunu anlayabiliyor. 

Sonuç olarak sahte takipçi her ne kadar bazı kullanıcılarda hesabınızın güvenilir olduğu izlenimi bıraksa da, hesabınızın geleceği, reklam hesabınızın ve hedef kitlenizin kalitesini ve hesabınızdaki etkileşimi takip eden diğer kullanıcılar için maalesef doğru bir yol değildir. 

Organik etkileşim zaman alsa da asla zarar vermez. Gerçek bir büyüme sağlar. Raporlanabilir verilerin içini doldurur. Gerçek büyümeyi hesaplamaya ve stratejiler geliştirmeye olanak sağlar.

İşte bu yüzden organik olan her zaman en güzelidir.